Śródziemnomorska paleta barw składa się z kolorów morza, nieba, słońca i ziemi. Wszystkie błękity morza i nieba połączone z żółtymi wariacjami barw słońca doskonale pasują do ciepłej terakoty i koloru palonych pomarańczy.  Inspiracją dla śródziemnomorskiego wystroju wnętrza są włoskie i greckie domy. Zbudowane i pomalowane w taki sposób, aby dawać chłód i komfort w upalne, letnie dni, mają na zewnątrz białe ściany odbijające promienie słoneczne, a stolarka w kolorze niebieskim skutecznie odstrasza owady.

Tego typu koncepcje dekoracyjne można oczywiście stosować szerzej. W zimnym klimacie pomagają stworzyć wrażenie ciepła, a naturalne odcienie terakoty i słoneczne żółcie ze śródziemnomorskiej palety zapewniają przytulny klimat przez cały rok. Wystrój śródziemnomorski kojarzy się ze stylem rustykalnym, ale wyrafinowana kolorystyka daje naprawdę dobre efekty. Podstawową barwą śródziemno-morskiego zestawu jest błękit, czasami występujący jako dominanta kolorystyczna, czasami jako akcent w odcieniach lazuru czy turkusu.

Najlepszym dodatkiem do niebieskiego jest kolor żółty, w towarzystwie którego niebieski staje się barwą radosną i pełną swobody, a nawet elektryzująco zmysłową. Klasycznym tłem dla tego zestawienia są zwykle łagodne odcienie  terakoty, która z kolei doskonale komponuje się z kolorami ziemi, np. czerwienią, pomarańczem czy ochrą.